Máte povinný audit?

Kdy je audit obchodní společnosti povinný a jaké další povinnosti má auditovaný subjekt? Na tyto otázky odpovíme v následujícím článku.

K čemu je audit?

Cílem auditu účetní závěrky (tzv. statutárního auditu) je vyjádření názoru nezávislé osoby, zda účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz ekonomické situace společnosti, která účetní závěrku sestavila. Někdo může nabýt dojmu, že sestavení účetní závěrky je pouze zákonná povinnost a účetní závěrka nemá žádný jiný účel. Opak je ale pravdou. Každý rozumný dodavatel si „lustruje“ potenciální odběratele, stejně jako banka, která zvažuje, zda podnikateli poskytne úvěr. První zdroj informací pak tvoří právě účetní závěrka. V případě, že je účetní závěrka ověřena auditorem, jsou informace v ní obsažené alespoň do jisté míry zaručené a správné.

Názor seriózního auditora tedy výrazně zvyšuje v očích uživatelů účetní závěrky její věrohodnost.

Kdy je audit povinný?

Povinnost auditu mají velké účetní jednotky, střední účetní jednotky a malé účetní jednotky při dosažení následujících kritérií:

  • Celková aktiva ve výši 40 mil. Kč
  • Roční úhrn čistého obratu ve výši 80 mil Kč
  • Průměrný počet zaměstnanců 50

Přitom

  • akciová společnost a svěřenecký fond má povinnost auditu v případě dosažení jednoho z výše uvedených kritérií v běžném a bezprostředně předcházejícím období, a
  • společnost s ručením omezeným má povinnost auditu v případě dosažení dvou z výše uvedených kritérií v běžném a bezprostředně předcházejícím období.

Mimo ustanovení v zákoně o účetnictví mají povinnost ověření účetní závěrky auditorem například dle zákona o přeměnách obchodních společností a družstev všechny společnosti zúčastněné na přeměně, pokud alespoň jedna ze společností, které se účastní přeměny, má povinnost auditu dle zákona o účetnictví. Nástupnické společnosti (nástupnická společnost) mají také povinnost ověření zahajovací rozvahy auditorem, pokud vznikla povinnost ověření konečných účetních závěrek osob zúčastněných přeměny.

Kdo vybírá a schvaluje auditora?

Pokud se jedná o obchodní společnost s ručením omezeným nebo akciovou společnost, musí auditora určit dle zákona o auditorech nejvyšší orgán společnosti. Nejvyšším orgánem je obvykle valná hromada. Pokud není auditor určen nejvyšším orgánem, není statutární orgán společnosti (jednatel, představenstvo apod.)  oprávněn uzavřít smlouvu o povinném auditu. Určení auditora nejvyšším orgánem musí tedy vždy předcházet před uzavřením smlouvy. Zákon o auditorech řeší také specifické případy, kdy účetní jednotka nemá nejvyšší orgán, případně nemá právní osobnost (viz §17 zákona o auditorech).

Kolik stojí audit?

Cena, resp. hodnota auditu je mezi auditory neustále řešené téma a odpovědět na tuto otázku je prakticky nemožné. Nabídky, které obdrží poptávající auditorských služeb od auditorů, budou mít pravděpodobně obrovský rozptyl. Představme si modelový případ, kdy výrobní společnost s obratem ve výši 1 000 mil. Kč a celkovými aktivy ve výši 300 mil. Kč zadá poptávku na ověření účetní závěrky auditorem (např. na stránkách komory auditorů https://www.kacr.cz/poptavka-auditorskych-sluzeb-a-spoluprace). Tato společnost nejspíš obdrží široké spektrum nabídek s cenami od několika desítek tisíc do několika stovek tisíc korun za provedení auditu. 

Nabídky s nejvyšší nabídkovou cenou budou zasílat zejména auditorské společnosti, které mají známé, často nadnárodní jméno a v očích veřejnosti jsou vnímány jako seriózní auditoři. Nadnárodní auditorské společnosti mají pokročilé auditorské postupy a techniky a audit je prováděn na vysoké úrovni. Auditoři v nadnárodních korporacích mají také velmi přísné požadavky na akceptaci klienta. Pokud si majitelé auditované společnosti vyberou tento typ auditora, obdrží přidanou hodnotu v tom, že se budou moci spolehnout, že

  • informace v účetní závěrce jsou ve všech významných ohledech správné,
  • účetní data nejsou zaměstnanci finančního oddělení významně překrucována či upravována,
  • zaměstnanci společnosti s velkou pravděpodobností nepáchají finanční podvody apod.

Nabídky z prostřední cenové kategorie (řekněme 100 – 300 tis. Kč za audit společnosti s miliardovým obratem) budou obvykle zasílat různé lokální auditorské společnosti, jejichž kvalita je bohužel značně rozdílná. Některé z těchto společností provádějí audit na úrovni nadnárodních auditorských společností, jiné jej provádějí způsoby, které byly aktuální v době, kdy se s auditem v České republice začínalo. V této kategorii lze nicméně dle názoru autora sehnat auditora s nejlepším poměrem ceny a kvality provedeného auditu.

Pokud modelová firma s obratem 1 mld. Kč obdrží nabídku na provedení auditu např. za 50 tis. Kč, je velmi pravděpodobné, že daný auditor žádný audit neprovede, přijede si na jeden den popovídat s vedením společnosti a následně zašle podepsanou zprávu auditora. Kromě nulové přidané hodnoty pro klienty nemá taková zpráva prakticky žádnou vypovídající schopnost pro veřejnost (resp. uživatele účetní závěrky). Není to tak samozřejmě vždy – nízká cena může například znamenat jen obchodní rozhodnutí auditora (např. vidina dobré reference pro auditora) a audit může být proveden kvalitně, ale ve většině případů se bude jednat o tento typ auditorů.

Při výběrovém řízení na auditora je proto vždy vhodné ověřit auditory, od kterých byla obdržena nabídka například na stránkách komory auditorů (https://www.kacr.cz/vyber-auditora). Zde je možné zjistit, zda je daný auditor aktivní, není proti němu vedeno kárné opatření za porušení svých povinností při provádění auditu apod. Dále je při výběrovém řízení vhodné získat od auditorů více informací zejména v oblasti metodiky auditu, zkušeností auditora, očekávané časové náročnosti auditu apod. a na základě těchto informací získat celkový obrázek o poskytovaných službách.

Co je součástí auditované účetní závěrky?

Účetní závěrku povinně sestavují všechny obchodní společnosti a její součástí je vždy rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha k účetní závěrce, která poskytuje doplňující informace. V případě, že je společnost v kategorii středních a velkých účetních jednotek, sestavuje kromě výše uvedených výkazů také přehled o peněžních tocích (neplatí pro banky, pojišťovny/zajišťovny a penzijní společnosti) a přehled o změnách vlastního kapitálu.

Pro doplnění, střední účetní jednotkou je taková účetní jednotka, která k rozvahovému dni překračuje alespoň dvě z uvedených hraničních hodnot:

  • Celková aktiva ve výši 100 mil. Kč
  • Roční úhrn čistého obratu ve výši 200 mil Kč
  • Průměrný počet zaměstnanců 50

Výroční zpráva je také povinná?

Účetní jednotky, které mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, povinně vyhotovují také výroční zprávu. Minimální požadavky na informace vykazované ve výroční zprávě uvádí §21 zákona o účetnictví. Součástí výroční zprávy je dle zákona o obchodních korporacích také zpráva o vztazích. Přílohou nebo přímo součástí výroční zprávy je účetní závěrka a zpráva auditora.

Auditor se v případě povinného auditu vyjadřuje nejen k účetní závěrce společnosti, ale zároveň k výroční zprávě a zprávě o vztazích, resp. k jejich souladu s účetní závěrkou.

Poznámka na závěr

Tento článek se zaměřuje zejména na společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti a pouze na některá ustanovení zákona o účetnictví a dalších zákonů. Neobsahuje tedy všechny případy, kdy je audit pro obchodní společnost povinný.  V části „kolik stojí audit“ autor vychází z vlastních zkušeností a názorů, nikoliv z norem a obecně přijímaných pravidel. Nepřijímáme žádnou odpovědnost za rozhodnutí učiněná na základě tohoto článku a doporučujeme vždy využít individuální posouzení situace poradcem.